Kredyt kontra faktoring – które rozwiązanie wybrać?

Coraz więcej przedsiębiorców cierpi na problem związany z zatorami płatniczymi i terminowym regulowaniem należności ze strony kontrahentów. Zachowanie płynności finansowej jest bardzo istotne – o ile wartość niezapłaconych faktur nie jest dużą kwotą, to problem wydaje się być znikomy. Gorzej, gdy firma współpracuje z wieloma nierzetelnymi kontrahentami, których zaległości liczone są w tysiącach złotych. Taka sytuacja wymusza na przedsiębiorcy poszukiwanie dodatkowego wsparcia finansowego. Co wówczas wybrać: kredyt kontra faktoring?

Chcąc poprawić płynność finansową przedsiębiorcy mogą zdecydować się na usługi faktoringowe lub zaciągnąć obrotowy kredyt dla firm (czyli powstaje typowe myślenie kredyt kontra faktoring). Chociaż obie formy finansowania bieżącej działalności łączy cel – poprawa kondycji finansowej firmy, na tym podobieństwa właściwie się kończą. Między faktoringiem, a kredytem można wskazać wiele różnic.

• Faktoring jest bardziej dostępny
Otrzymanie finansowania drogą faktoringową jest o wiele łatwiejsze. Kredyty obrotowe są udzielane głównie firmom o długim stażu działalności (co najmniej 2-3 lata) z bardzo dobrą oceną finansową. Natomiast faktoring jest rozwiązaniem dedykowanym także młodym przedsiębiorstwom (działającym co najmniej 1 rok). Szansę na skorzystanie z tej formy finansowania mają firmy, których głównym atutem jest przede wszystkim wiarygodność i współpraca z renomowanymi dostawcami.

• Uproszczona procedura
Starając się o kredyt dla firm, w szczególności ten na wysokie kwoty, czas oczekiwania na decyzję może znacznie się wydłużyć. Przedsiębiorca może czekać na decyzję nawet 2 tygodnie. W sytuacji, gdy liczy się czas otrzymania finansowania, faktoring może okazać się znacznie lepszym rozwiązaniem. Uproszczona i szybka procedura sprawia, że pieniądze z należnych faktur wypłacane są nawet tego samego dnia.

• Faktoring = mniej formalności
Niezależnie od tego, czy zdecydowaliśmy się na faktoring czy kredyt – obie formy finansowania wymagają zabezpieczeń. Jednak w przypadku faktoringu jest ich zdecydowanie mniej, niż przy kredycie, gdzie koniecznością mogą być takie zabezpieczenia jak zastaw rejestrowy na majątku czy nawet hipoteka.

• Faktoring nie obciąża budżetu firmowego
Zaciągany przez przedsiębiorstwo kredyt firmowy stanowi dodatkowe obciążenie budżetu. Chociaż kwotę zobowiązania bankowego można rozłożyć na niskie miesięczne raty, to przedsiębiorstwo zobligowane jest do ich terminowego uregulowania. O ile więc jednorazowy zastrzyk gotówki pomaga poprawić płynność finansową, tak konieczność spłaty kredytu miesiąc w miesiąc może wiązać się z ponownym ryzykiem jej utraty. W przypadku faktoringu jest zupełnie inaczej. Spłaty dokonują kontrahenci, których faktury zostały wykupione przez faktora.

Kredyt kontra faktoring – to dwa różne źródła finansowania bieżącej działalności. Podjęcie ostatecznej decyzji na jaką formę finansowania się zdecydujemy nie jest łatwa i najczęściej poprzedzona jest dogłębną analizą wszystkich możliwości. Istotną rolę odgrywa przy tym bieżąca sytuacja firmy, jej kondycja finansowa oraz przyjęta przez przedsiębiorstwo strategia.
Warto jednak pamiętać, że faktoring charakteryzuje ekspresowe procesowanie, szybka – nawet trwająca jedyne 24h decyzja o finansowaniu, a także mniejsza liczba formalności. Wszystko to sprawia, że faktoring jest coraz częściej wybierany, a także już na stałe wpisał się w codzienność wielu polskich firm jako podstawowe narzędzie wspierające ich działanie i rozwój.

Powiązane artykuły