AFORTI Factor Polska S.A. jest spółką, która specjalizuje się w usługach faktoringowych w szczególności dla przedsiębiorców w sektorze MŚP.
Pandemia COVID-19 mocno wpłynęła na gospodarki całego świata. Kryzys, który rozpoczął się praktycznie z dnia na dzień spowodował, że przedsiębiorstwa traciły płynność i potrzebowały szybkiego finansowania. Właśnie w tych trudnych czasach ukazały się wszystkie atuty faktoringu.
Wielu ekonomistów już w 2019 roku przewidywało, że w najbliższych miesiącach może nadejść kryzys gospodarczy. Światowe gospodarki były w fazie rozkwitu i kiedyś musiało przyjść ochłodzenie koniunktury. Jednakże nikt nie spodziewał się, że nastąpi to tak nagle. Pandemia COVID-19 spowodowała, że praktycznie z dnia na dzień większość przedsiębiorstw musiała się dostosować do pracy w trybie zdalnym, a w najgorszym wypadku firmy nawet musiały wstrzymać działalność.
Te decyzje spowodowały, że biznesy niespodziewanie utraciły możliwość zdobywania przychodu, jednakże ciągle ponosiły koszty stałe, m.in. wynagrodzenia pracowników, leasing maszyn czy wynajem biur. Stawiało ich to w nienajlepszym położeniu. Szczególnie jeżeli uwzględnimy wyniki badania przeprowadzonego przez Polski Instytut Ekonomiczny. Według raportu przedstawionego przez PIE, 11 proc. polskich przedsiębiorstw bez przychodów nie jest w stanie przetrwać miesiąca, a aż 47 proc. firm nie może pozwolić sobie na lockdown dłuższy niż kwartał. Te dane pokazują jak zachowanie płynności w przedsiębiorstwach jest niezwykle ważne.
Gdzie jednak przedsiębiorcy mogą szukać finansowania kiedy gospodarka walczy z kryzysem? W tych czasach otrzymanie pożyczki jest bardzo trudne, a wszelkiego rodzaju subwencje rządowe wiążą się z wieloma skomplikowanymi wnioskami i długim okresem oczekiwania. Właśnie w takim momencie ujawniły się wszystkie atuty faktoringu, który okazał się zbawieniem dla wielu polskich przedsiębiorców, którzy za jego pomocą mogli zachować płynność finansową swojej firmy.
Omawiając atuty faktoringu warto wymienić te najważniejsze:
W momencie kiedy w dobie kryzysu wszelkie instytucje finansowe niechętnie udzielają pożyczek dla firm, ten problem praktycznie nie występuje w przypadku faktoringu. Faktorzy, w odróżnieniu od pożyczkodawców, skupiają się głównie na ocenie ryzyka handlowego pomiędzy klientem a odbiorcą. Natomiast dla instytucji udzielających pożyczek dla firm kluczową kwestią jest zdolność kredytowa. Ta jednak w czasie spowolnienia gospodarczego jest zdecydowanie niższa niż w dobie dobrej koniunktury. Dlatego omawiając atuty faktoringu wydaje się, że jego dostępność jest sprawą najważniejszą. Co więcej, historia pokazała, że to właśnie w czasach kryzysu Faktorzy zanotowali największe skokowe wzrosty zainteresowania swoimi usługami.
Problemy z wyceną ryzyka związanego z zaciąganą pożyczką w czasach kryzysu powodują, że w tym okresie zdecydowanie wydłuża się proces rozpatrywania wniosku. Natomiast w przypadku faktoringu cała procedura odbywa się zdecydowanie szybciej, dzięki czemu przedsiębiorca może mieć środki pieniężne na koncie nawet już po kilku dniach. Ta różnica jest spowodowana tym, że proces faktoringu jest zdecydowanie mniej zbiurokratyzowany oraz przede wszystkim nie wymaga aż tak dogłębnej analizy zdolności kredytowej klienta faktoringowego. Faktor skupia się jedynie na ocenie ryzyka danej transakcji i dzięki temu może szybo podjąć ostateczną decyzję co do finansowania.
Korzystając z faktoringu przedsiębiorca może całkowicie pozbyć się ryzyka transakcji. Firma po wykonaniu usługi / sprzedaniu towaru może otrzymać od Faktora należną mu zapłatę i dalszy los faktury jest już poza wszelkim zainteresowaniem firmy. Korzystając z faktoringu można wybrać taką opcję, w której to Faktor bierze na siebie całe ryzyko transakcji i w ten sposób to w jego interesie jest odbiór należności od kontrahenta. Jest to oczywiście rozwiązanie nieco droższe, jednakże w czasach kryzysu warto zabezpieczyć przychody przedsiębiorstwa.
Utarło się, że faktoring to rozwiązanie wyłącznie dla niektórych branż. W ujęciu statystycznym to rzeczywiście może wyglądać na prawdziwe stwierdzenie. Przyglądając się strukturze obrotów polskich firm faktoringowych można zobaczyć, że dominują dwa sektory – niemal 44 proc. stanowią przedsiębiorstwa produkcyjny, a niemal 35 proc. to firmy dystrybucyjne. Jednakże wymieniając atuty faktoringu, należy przyznać, że w rzeczywistości te usługi są dopasowane do każdej branży, w której występują jakiekolwiek transakcje B2B.
Regularne korzystanie z faktoringu, a co się z tym wiąże, nieustanne zwiększanie obrotów przedsiębiorstwa może bardzo korzystnie wpłynąć na przyszłą zdolność kredytową firmy. Biznes wspierający swoją działalność faktoringiem poprawia swoją płynność finansową, zwiększa przychody oraz poprawia strukturę bilansu, dzięki czemu staje się zdecydowanie bardziej atrakcyjnym klientem dla każdej instytucji finansowej. To natomiast w przyszłości może ułatwić proces uzyskania finansowania.